Podatekangielski.pl - szybki i efektywny zwrot podatku z Anglii Strona główna Napisz do nas

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku angielskiego

Strona główna | Dodaj do ulubionych | Poleć stronę znajomemu | Praca u nas | Kontakt Poltax-RSS - zawsze pierwsze źródlo informacji

Dlaczego my? Procedura
zwrotu podatku
Jak wypełnić
druki?
Pobierz
formularze
Wylicz zwrot
kalkulator
Nie posiadasz
dokumentów?
Zamów
formy pocztą
Standardy
zwrotu podatku
Pytania
i odpowiedzi
Promocje
i rabaty
Nasza
prowizja
Zwrot podatku
z karty CIS

Rozpocznij zwrot podatku już teraz a otrzymasz zniżkę!

:: Aktualności
:: Wylicz zwrot podatku
:: Oferta biura Poltax
:: Bezpłatne poradniki
:: Oferty pracy
:: Newsletter

Zamów bezpłatny biuletyn z informacjami na temat zwrotu podatków, pracy i życia w Anglii, Irlandii, Holandii, innych krajów UE oraz USA. Więcej
r e k l a m a
:: Pytanie do eksperta

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie w sprawie zwrotu podatku w naszym systemie pomocy? Napisz do naszego eksperta podatkowego. Postaramy się Ci pomóc.
:: Dzwoń tanio do Polski
:: Angielski za darmo
Mamy dla Ciebie w prezencie darmowe ksiażki do nauki języka angielskiego. Pobierz je teraz za darmo wprost do Twojej skrzynki - tutaj...

Jakie będą podatki za pracę w Wielkiej Brytanii w 2006 i 2007 roku?

Podpisana przez Polskę i Wielką Brytanię nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania została ratyfikowana przez Parlament. Czy rozliczenie podatku angielskiego na nowych zasadach (dla pracujących w Anglii od 2007 roku) będzie korzystniejsze? Czy rodacy pracujący na Wyspach w tym roku mogą liczyć na korzystne dla nich zmiany?

Od 2007 roku zacznie obowiązywać nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią. Informacja ta na pewno zadowoli tysiące naszych rodaków pracujących na Wyspach. Co się zmieni?

Mimo że, zarówno poprzednia jak i obecna umowa mówią o unikaniu podwójnego opodatkowania, to w praktyce absolutnie nie można ich porównywać. W nowej umowie pojawia się zapis, który mówi, że osoba która pracowała w Anglii i w danym roku podatkowym tylko tam osiągnęła przychód, nie musi płacić od niego podatku w Polsce. Jeżeli natomiast osoba osiągnęła oprócz przychodów w Anglii także przychód w Polsce, to skala podatkowa, mimo że liczona łącznie z dwóch krajów, odnosi się tylko do przychodów osiągniętych w Polsce. Prześledźmy i porównajmy umowy na przykładzie.

Przykład pana Jana

Pan Jan przez 4 miesiące pracy w Wielkiej Brytanii zarobił 5000 GBP brutto. Pracodawca potrącił mu z tej kwoty 620 GBP zaliczki na podatek dochodowy. Wcześniej w tym samym roku podatkowym w Polsce Pan Jan zarobił 5000 PLN brutto.

Według starej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania:

1. Przychód w Wielkiej Brytanii

5 000,00 GBP

2. Koszty - diety

30 x 32 GBP

960,00 GBP

3. Dochód w Wielkiej Brytanii

1 - 2

4 040,00 GBP

4. Kurs wymiany

5,60 zł

5. Dochód w PLN

3 x 4

22 624,00 zł

6. Ilość przeprowadzonych m-cy

4,0

7. Koszty zryczałtowane za 1 miesiąc

102,25 zł

8. Koszty do odliczenia

6 x 7

409,00 zł

9. Dochód do opodatkowania

5 - 8

22 215,00 zł

Wyznaczenie podatku

10. Przychód w Polsce

5 000,00 zł

11. Podstawa opodatkowania

9 + 10

27 215,00 zł

12. Podatek należny według skali polskiej

4 641,00 zł

Pan Jan łącznie od przychodów polskich i zagranicznych musi zapłacić 4 641,00 zł podatku. Gdyby nie pracował w Wielkiej Brytanii zapłaciłby 420,00 zł. Dopłata wynosi więc 4 221,00 zł! Pan Jan wcześniej już odzyskał zapłacony w Wielkiej Brytanii podatek, więc nie może podatku należnego w Polsce pomniejszyć o podatek zapłacony za granicą. Gdyby Pan Jan nie odzyskiwał podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii to wtedy musiałby w Polsce dopłacić 749 zł. (czyli należny w Polsce podatek wyniósłby 1169 zł).

Według nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

1. Przychód w Wielkiej Brytanii

5 000,00 GBP

2. Koszty - diety

30 x 32 GBP

960,00 GBP

3. Dochód w Wielkiej Brytanii

1 - 2

4 040,00 GBP

4. Kurs wymiany

5,60 zł

5. Dochód w PLN

3 x 4

22 624,00 zł

6. Ilość przeprowadzonych m-cy

4,0

7. Koszty zryczałtowane za 1 miesiąc

102,25 zł

8. Koszty do odliczenia

6 x 7

409,00 zł

9. Dochód do opodatkowania

5 - 8

22 215,00 zł

Wyznaczenie podatku

10. Przychód w Polsce

5 000,00 zł

11. Podstawa opodatkowania

9 + 10

27 215,00 zł

12. Podatek należny

4 641,00 zł

13. Stopa procentowa łącznie w Polsce i Anglii

12/11 x 100

17,05%

14. Podatek do zapłacenia w Polsce

10 + 13

853,00 zł

Korzyści dla pana Jana

Pan Jan łącznie od przychodów polskich i zagranicznych musi zapłacić 853,00 zł. Gdyby nie pracował w Wielkiej Brytanii zapłaciłby 420 zł. Dopłata wynosi więc zaledwie 433 zł.

To jeszcze nie koniec. W Wielkiej Brytanii w roku podatkowym 2006/2007 kwota wolna od podatku wynosi 5 035,00 GBP. Wynika z tego, że Pan Jan może odzyskać cały podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii (620 GBP).

Po przeliczeniu na złotówki zwrot wyniesie ok. 3 472 zł , a po uwzględnieniu 433 zł., które musiał dopłacić w Polsce, Pan Jan na rozliczeniach podatkowych zarobi 3 039 zł.

Mówimy zatem o realnych pieniądzach, które oszczędzą nasi rodacy pracujący na Wyspach. Na podanym przykładzie widzimy, że nie tylko nie musimy dopłacać podatku w Polsce, ale możemy również odzyskać podatek z urzędu w UK.

Podatek wyliczony z góry

Nasuwa się pytanie: dlaczego, nawet jeżeli nie przekroczymy pracując w UK kwoty wolnej od podatku, to i tak pracodawca potrąca nam podatek? Wynika to ze specyfiki systemu podatkowego w UK. Tam podatek na dany rok jest wyliczany "z góry", a nie jak w Polsce na koniec roku, gdzie ewentualnie korygujemy go rocznym zeznaniem. W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku rozliczenia rocznego (z wyjątkiem karty CIS). Wszelkie odliczenia od podstawy podatku są określane na podstawie kodu podatkowego. Można powiedzieć, iż w Wielkiej Brytanii każdy podatnik ma indywidualny kod podatkowy, który określa jego progi podatkowe, mimo że większości przyznaje się kod standardowy.

Polacy pracujący na Wyspach na pewno cieszą się z nowej umowy. Czy jednak wrócą z tego powodu do Polski?

Deklaracje polskich władz

Ostatnio słyszymy od części polityków, że emigracja zarobkowa Polaków do Wielkiej Brytanii przynosi coraz większe straty naszej gospodarce. Że należy zrobić wszystko aby zatrzymać emigrację zarobkową. Jest w tym dużo racji, gdyż do pracy na Wyspy wyjeżdżają przede wszystkim ludzie młodzi, wykształceni, zaradni. Niestety w Polsce zaczynamy gwałtownie odczuwać ich brak w firmach, na budowach, w szpitalach i rolnictwie. Politycy namawiają ich, by wracali do Polski. Podpisanie przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii nowej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania to krok w dobrym kierunku, chociaż krok mocno spóźniony. Straty ponoszą nasi podatnicy i nasza gospodarka tylko dlatego, iż władze nie przygotowały nowej umowy na czas (czyli na maj 2004r).

Stara umowa niestety ciągle obowiązuje i Polacy z Wysp nie wrócą, gdyż ministerstwo finansów działając na podstawie obowiązującej umowy o wykluczeniu podwójnego opodatkowania zabierze im na poczet podatku praktycznie wszystkie ciężko wypracowane za granicą oszczędności. Oto jaki sygnał jest wysyłany dzisiaj do Polaków w Wielkiej Brytanii. "Wróćcie do Polski - mamy dla Was pracę, ale zabierzemy cały kapitał, który przywieziecie ze sobą". Zatem dopóki nie wprowadzimy abolicji podatkowej dla naszych rodaków, dopóty nie mamy co liczyć na ich powrót do kraju. Niech wydają swoje pieniądze za granicą, niech tam się rozwijają i otwierają firmy, my ich tu najwidoczniej po prostu nie chcemy, wbrew temu co mówią politycy.

Procenty od diety

Nowa umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007. Czyli będzie stosowana do zeznań składanych za 2007 rok na początku 2008 r.

Czy rzesza rodaków pracujących w Anglii w tym roku może liczyć na korzystne zmiany w rozliczeniu podatków? Czy rząd wykorzystał wszystkie dostępne mu instrumenty aby poprawić los Polaków pracujących w Anglii?

Minister finansów może w wyjątkowych sytuacjach - w drodze rozporządzenia - zaniechać poboru podatku ze względu na ważny interes społeczny albo interes podatnika. Pojawiły się jednak liczne głosy krytyczne mówiące o niekonstytucyjności takich rozwiązań. Na szczęście z pomocą przyszedł rząd. Pomimo zamieszania na scenie politycznej, Parlament zdążył na czas przygotować zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób ficzycznych i Polacy pracujący za granicą w 2006r. zapłacą mniej podatku.

W zmienionej ustawie o PIT oraz innych ustawach, osoby które czasowo uzyskują dochody za granicą, będą mogły pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę odpowiadającą 30 proc. diety przysługującej im za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Dziś maksymalnie można odliczyć 30 diet rocznie.

Zmiana ta, choć korzystna, nie doprowadzi do zrównania sytuacji podatników pracujących w innych krajach jak np. w Niemczech. Do momentu, w którym zgodnie z zapowiedziami rządu "niekorzystne" umowy zostaną renegocjowane, podatnicy mogą liczyć jedynie na tyle.

Rząd w uzasadnieniu do projektu zmian zaznaczał, że dostrzega trudną sytuację tysięcy osób pracujących za granicą. Czy rzeczywiście? Czy zrobił wszystko aby rozwiązać tak istotny i narastający problem społeczny, jakim jest zamykanie Polakom drogi powrotu do Polski?

Polacy pracujący na Wyspach wywalczyli sobie korzystniejszą metodę liczenia podatków. Kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy Polaków za granicą nadal musi płacić tak zwane "podwójne podatki". Niekorzystne przepisy, które dotyczyły zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, obowiązują nadal pracujących w Danii, Finlandii, Holandii, Kazachstanie, Rosji, Szwecji, Syryjskiej Republice Arabskiej, Tadżykistanie, Algierii, Nigerii, Kirgizjii. Ministerstwo Finansów obiecuje renegocjacje niekorzystnych dla podatników umów z innymi krajami.

Współpraca merytoryczna: Adam Powiertowski - ekspert podatkowy z Centrum Usług Finansowych z Poznania współpracującego z naszym z biurem w zakresie rozliczeń podatkowych.

Rejestracja on-line
podatku angielskiego
Abolicja
podatkowa
Ekspresowa realizacja
czeków angielskich
:: Zamów formularze

Zamów komplet formularzy do rozliczenia podatku z Anglii dla siebie lub znajomego wprost do skrzynki e-mail.

:: Kontakt z biurem
:: Polecamy książki
:: Przypomnij mi!

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę podaj nam swoje imię i e-maila oraz datę kiedy mamy Ci przypomnieć o Twoim rozliczeniu podatku! Z nami zawsze rozliczysz podatek z zagranicy czas!
:: Do pobrania
:: Partnerzy serwisu
Zobacz pełną listę naszych partnerów oraz jak zostać partnerem. Więcej...

:: Newsy z rynku pracy
13% zniżki dla kart:
13% zniżki na Twoje rozliczenie
Planeta Młodych
13% zniżki na Twoje rozliczenie
ISIC
13% zniżki na Twoje rozliczenie
EURO<26