Podatekangielski.pl - szybki i efektywny zwrot podatku z Anglii Strona główna Napisz do nas

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku angielskiego

Strona główna | Dodaj do ulubionych | Poleć stronę znajomemu | Praca u nas | Kontakt Poltax-RSS - zawsze pierwsze źródlo informacji

Dlaczego my? Procedura
zwrotu podatku
Jak wypełnić
druki?
Pobierz
formularze
Wylicz zwrot
kalkulator
Nie posiadasz
dokumentów?
Zamów
formy pocztą
Standardy
zwrotu podatku
Pytania
i odpowiedzi
Promocje
i rabaty
Nasza
prowizja
Zwrot podatku
z karty CIS

Rozpocznij zwrot podatku już teraz a otrzymasz zniżkę!

:: Aktualności
:: Wylicz zwrot podatku
:: Oferta biura Poltax
:: Bezpłatne poradniki
:: Oferty pracy
:: Newsletter

Zamów bezpłatny biuletyn z informacjami na temat zwrotu podatków, pracy i życia w Anglii, Irlandii, Holandii, innych krajów UE oraz USA. Więcej
r e k l a m a
:: Pytanie do eksperta

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie w sprawie zwrotu podatku w naszym systemie pomocy? Napisz do naszego eksperta podatkowego. Postaramy się Ci pomóc.
:: Dzwoń tanio do Polski
:: Angielski za darmo
Mamy dla Ciebie w prezencie darmowe ksiażki do nauki języka angielskiego. Pobierz je teraz za darmo wprost do Twojej skrzynki - tutaj...

Wydrukuj

Status rezydencji podatkowej dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii

Do czasu wejścia w życie nowej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania (prawdopodobnie będzie to 2007r.) osoby pracujące w Wielkiej Brytanii mają również obowiązek płacenia podatku w Polsce.

Żeby nie płacić podatku w Polsce możesz starać się o status rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii. Niestety sam certyfikat nie daje gwaracji, że ominie nas podwójne płacenie podatków. Nasze prawo i służby podatkowe na pewno w nam tym nie pomogą.

Co zrobić żeby nie płacić podatków w Polsce?

1. Najlepiej wymeldować się z jakiegokolwiek miejsca zamieszkania w Polsce.

2. Koniecznie trzeba uzyskać oficjalne potwierdzenie urzędu skarbowego z Wielkiej Brytanii, ze tam zainteresowany podatnik żyje, pracuje i tam jest rezydentem podatkowych (o tym jak zdobyć takie potwierdzenie - niżej). To potwierdzenie nazywa się certyfikatem rezydencji podatkowej.

3. Najlepiej unikać jakichkolwiek dochodów osiąganych w Polsce (np. przychody z najmu mieszkania przepisać na rodzinę itp.).

Polskie prawo nie wymaga od podatnika poinformowania o zmianie statusu rezydencji podatkowej.

Po prostu osoba zainteresowana nie składa zeznania podatkowego za dany rok w Polsce. Podatnik nie musi tez wysyłać do urzędu skarbowego w Polsce aktualizacji danych osobowych (formularza NIP-3).

Co trzeba zrobić w Wielkiej Brytanii żeby otrzymać certyfikat rezydencji podatkowej?

1. Certyfikat wydaje urząd nazwany HM Revenue & Customs.

2. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii należy wypełnić formularze P86 i DOM1.

3. Formularz P86 po wypełnieniu należy wysłać do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Osoby mające już numer podatkowy (tax reference number) i/lub numer ubezpieczenia społecznego (UK National Insurance number) powinny podać te numery w formularzu. Ten formularz pozwoli na określenie statusu rezydencji podatkowej i ewentualnych przysługujących ulg podatkowych. Należy wypełnić go niezwłocznie po przybyciu do Wielkiej Brytanii!

4. Formularz DOM1: DOM - skrót od „domicyle”. Residence dotyczy miejsca zamieszkania ciała, a domicile dotyczy miejsca zamieszania serca - czyli zwykle miejsca urodzenia i kraju, do którego kiedyś w przyszłości osoba zainteresowana prawdopodobnie chce wrócić. Formularz DOM1 dotyczy ogólnie przychodów uzyskiwanych poza Wielką Brytanią i ich ewentualnego wpływu na sytuacje podatkowa w Anglii. Residence i domicile dla celów podatkowych nie są tożsame z tymi samymi terminami określającymi status imigracyjny!

5. W Wielkiej Brytanii należy przebywać ponad 183 dni w roku (czyli ponad pół roku, niekoniecznie w sposób ciągły) w danym roku podatkowym, czyli od 6 kwietnia do 5 kwietnia. Dzień przybycia do Wielkiej Brytanii i dzień wyjazdu z Wielkiej Brytanii nie liczy się do tych dni, zalicza się jedynie pełne dni spędzone w Anglii!

6. Rezydencja podatkowa nie wpływa w żaden sposób na obywatelstwo i np. prawo do paszportu.

7. Po uzyskaniu statusu rezydenta podatkowego w Wielkiej Brytanii warto wystąpić do HM Revenue & Customs o zaświadczenie o rezydencji podatkowej dla polskiego Urzędu Skarbowego. Na pewno przyda się w przypadku dociekań polskiego urzędu.

Status rezydenta podatkowego w Wielkiej Brytanii dostaną zwykle osoby, które:

- zamierzają i będą pracować w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 2 lata, lub
- zamierzają zostać w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 3 lata, lub
- maja 'property' w Wielkiej Brytanii (dom, mieszkanie, ziemia) w UK, lub
- wynajmą mieszkanie/dom w Wielkiej Brytanii na co najmniej 3 lata i najlepiej wykazać jeden z tych punktów w P86 (ale zgodnie z prawdą!).

Źródło formularzy: http://www.hmrc.gov.uk/individuals/fgcat-nonresidentlandlords.shtml

Uznanie danej osoby za rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii nie będzie miało bezpośredniego wpływu na jej status podatkowy w Polsce, należy bowiem zauważyć, że polska rezydencja podatkowa tej osoby będzie ustalana na podstawie wewnętrznych polskich przepisów. Możliwa jest więc sytuacja, gdzie dana osoba będzie jednocześnie uznana za rezydenta podatkowego Polski i Wielkiej Brytanii, a państwa te na podstawie przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania będą musiały rozstrzygnąć pomiędzy sobą konflikt rezydencji.

W przypadku jednak, gdyby nie doszło do konfliktu rezydencji (tzn. osoba legitymująca się brytyjskim certyfikatem rezydencji nie byłaby jednocześnie uznana za polskiego rezydenta podatkowego na podstawie polskich wewnętrznych przepisów) lub konflikt ten zostałby rozstrzygnięty na korzyść Wielkiej Brytanii, dana osoba fizyczna będzie posiadała ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce - innymi słowy w takim przypadku obywatel polski, osiągający dochód wyłącznie na terytorium Wielkiej Brytanii, co do zasady nie będzie miał obowiązku rozliczania się w Polsce.

Pamiętaj! Jeżeli pracowałeś w Wielkiej Brytanii i nie uzyskałeś certyfikatu rezydenta podatkowego w UK to masz obowiązek rozliczenia się w Polsce.

r e k l a m a

Od 2007 roku korzystne zmiany w sposobie opodatkowania dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii

Po długich oczekiwaniach została ratyfikowana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Nowa Konwencja zastąpiła umowę z dnia 16 grudnia 1976r.

Ratyfikacja umowy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kilkuset tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W poprzednim stanie prawnym dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce, jednak podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w kraju, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającej na dochód uzyskany za granicą.

Nowa umowa wprowadza metodę wyłączenia z progresją, która polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym do opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego).

Zmiana metody oznacza, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii nie będą musieli opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa zrównała więc sytuację podatkową Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z sytuacją polskich podatników w większości krajów europejskich.

Postanowienia nowej Konwencji mają zastosowanie do dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii od dnia 1 stycznia 2007 roku.

Dokument w formacie PDF Tekst nowej polsko-angielskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dokument obowiązuje od 01.01.2007r.).

Dokument w formacie PDF Tekst starej polsko-angielskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z 16 grudnia 1976r.

Formularze oznaczone tym symbolem Dokument w formacie PDF do pobrania w formacie PDF. Do otwierania plików potrzebny jest program Adobe Acrobat Reader. Tutaj pobierzesz za darmo najnowszą wersję programu - pobierz.

Drukuj Wydrukuj <<= Wstecz | Dalej =>>

:: MENU: Praca i życie w Anglii:
::
Praca w Anglii - rejestracja
:: Przed wyjazdem do Anglii
:: Poszukiwanie pracy w Anglii
:: Zasady zatrudnienia w Anglii
:: Zakwaterowanie w Anglii
:: Zasiłki w Anglii
:: Opieka medyczna w Anglii
:: Ubezpieczenia społeczne w Anglii
:: Konto w angielskim banku
:: Z lotniska do Londynu
=> Rezydent podatkowy w UK
:: Działalność gospodarcza w UK
:: Nauka angielskiego za darmo

Rejestracja on-line
podatku angielskiego
Abolicja
podatkowa
Ekspresowa realizacja
czeków angielskich
:: Zamów formularze

Zamów komplet formularzy do rozliczenia podatku z Anglii dla siebie lub znajomego wprost do skrzynki e-mail.

:: Kontakt z biurem
:: Polecamy książki
:: Przypomnij mi!

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę podaj nam swoje imię i e-maila oraz datę kiedy mamy Ci przypomnieć o Twoim rozliczeniu podatku! Z nami zawsze rozliczysz podatek z zagranicy czas!
:: Do pobrania
:: Partnerzy serwisu
Zobacz pełną listę naszych partnerów oraz jak zostać partnerem. Więcej...

:: Newsy z rynku pracy
13% zniżki dla kart:
13% zniżki na Twoje rozliczenie
Planeta Młodych
13% zniżki na Twoje rozliczenie
ISIC
13% zniżki na Twoje rozliczenie
EURO<26