Podatekangielski.pl - szybki i efektywny zwrot podatku z Anglii Strona główna Napisz do nas

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku angielskiego

Strona główna | Dodaj do ulubionych | Poleć stronę znajomemu | Praca u nas | Kontakt Poltax-RSS - zawsze pierwsze źródlo informacji

Dlaczego my? Procedura
zwrotu podatku
Jak wypełnić
druki?
Pobierz
formularze
Wylicz zwrot
kalkulator
Nie posiadasz
dokumentów?
Zamów
formy pocztą
Standardy
zwrotu podatku
Pytania
i odpowiedzi
Promocje
i rabaty
Nasza
prowizja
Zwrot podatku
z karty CIS

Rozpocznij zwrot podatku już teraz a otrzymasz zniżkę!

:: Aktualności
:: Wylicz zwrot podatku
:: Oferta biura Poltax
:: Bezpłatne poradniki
:: Oferty pracy
:: Newsletter

Zamów bezpłatny biuletyn z informacjami na temat zwrotu podatków, pracy i życia w Anglii, Irlandii, Holandii, innych krajów UE oraz USA. Więcej
r e k l a m a
:: Pytanie do eksperta

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie w sprawie zwrotu podatku w naszym systemie pomocy? Napisz do naszego eksperta podatkowego. Postaramy się Ci pomóc.
:: Dzwoń tanio do Polski
:: Angielski za darmo
Mamy dla Ciebie w prezencie darmowe ksiażki do nauki języka angielskiego. Pobierz je teraz za darmo wprost do Twojej skrzynki - tutaj...

Wydrukuj

Opieka medyczna w Wielkiej Brytanii

Polacy mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach państwowej służby zdrowia (National Health System) w Wielkiej Brytanii, choć pobierane są pewne opłaty za lekarstwa na receptę (6,40 funta za każdy lek), leczenie dentystyczne (zryczałtowana opłata za badanie i ok. 80% kosztów leczenia) oraz niektóre usługi optyczne.

Dostęp do opieki medycznej umożliwia przedstawienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana osobom, które opłaciły składki socjalne w Polsce. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy uzyskać przed wyjazdem z Polski, potwierdza prawo do korzystania ze służby zdrowia (NHS) w Zjednocznym Królestwie. Biura NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) wydają je w Polsce.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest wymagana od osób z Polski pracujących w Wielkiej Brytanii, które opłacają składki National Insurance. Mają one dostęp do opieki zdrowotnej w ramach NHS bez tego zaświadczenia.

Umowa z Agencją Pracy tymczasowej podpisana w Polsce a opieka medyczna w Anglii

Dostęp do opieki medycznej umożliwia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdzająca opłacanie składek w Polsce. Jest ona wydawane przez ZUS, w przypadku gdy umowa z agencją pracy tymczasowej została podpisana w Polsce i pracownik tu właśnie płaci składki socjalne. Wtedy nie musi płacić już składek w Wielkiej Brytanii. Przedstawienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zapobiega żądaniu płacenia składek w Wielkiej Brytanii.

Uprawnienia w przypadku opłacania składek National Insurance

Ci, którzy podpisali umowę o pracę w Anglii z agencją pośrednictwa albo bezpośrednio z pracodawcą muszą płacić składki National Insurance. Od wynagrodzenia odprowadza je pracodawca. Każdy płacący takie ubezpieczenie dostaje swój numer, który trzeba pamiętać na wypadek problemów zdrowotnych.

Osoby płacące podatek dochodowy i składki w National Insurance mogą starać się też o zasiłek macierzyński lub chorobowy, jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą pracować przez cztery lub więcej kolejnych dni. Na ten temat udziela informacji lokalne biuro podatkowe Inland Insurance.

Osoby nie płacące składek w Anglii w razie choroby powinny skontaktować się z lokalnym biurem opieki społecznej Social Security w sprawie informacji dotyczących zasiłków państwowych.

Pomoc w nagłych wypadkach - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

W celu uzyskania pomocy medycznej w nagłych przypadkach w Wielkiej Brytanii niezbędna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W celu uzyskania pomocy medycznej pacjent powinien udać się do dowolnego zakładu NHS (National Health Service) i przedstawić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Konsultacja z lekarzem jest nieodpłatna.

Recepty wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16 i emerytom, w pozostałych przypadkach obowiązuje stała opłata. Także wizyty u dentysty są bezpłatne dla emerytów i dzieci, w pozostałych przypadkach należy uiścić część kosztów. W wypadku konieczności leczenia szpitalnego, bezpłatnej pomocy udzielają szpitale NHS i wszystkie stacje pogotowia.

W Wielkiej Brytanii istnieje kilka rodzajów opieki, jaką możemy zostać objęci:

General Practitionel - lekarz rodzinny. GP, jak się zwykło mawiać w skrócie, jest lekarzem rodzinnym i stanowi jakby podstawowy i główny organ opieki zdrowotnej. Mianowicie to właśnie do GP najczęściej będziemy się zwracać w sprawie leczenia, od niego możemy uzyskać leki (niektóre są darmowe) oraz adresy przychodni i poradni. Jak uzyskać do niego dostęp? Należy się zarejestrować w pobliskiej przychodni, co właściwie stanowi konieczność dla naszego zdrowia w przypadku dłuższego pobytu. GP ma obowiązek pomóc każdemu swojemu pacjentowi 24 h na dobę oraz zapewnić mu opiekę lub udzielić porady. Z każdego miejsca w Anglii możesz zadzwonić i porozmawiać z pielęgniarką pod numerem telefonu NHS: 0845 4647.

Walk-in centre - przychodnia lekarska. Walk-in centre może nam posłużyć, gdy nie możemy dotrzeć do GP. Jest to darmowa forma opieki medycznej i tutaj również możemy się zgłosić, gdy żadna z przychodni nie zechce nas zarejestrować. W takim wypadku możemy również zadzwonić pod nr NHS podany nieco wyżej. W Walk-in centre możemy też zasięgnąć porady, gdy nam coś dolega i nie musimy się zgłaszać tylko do tego w rejonie miejsca zamieszkania, ale do którego nam najbliżej.

Family planning - poradnia. Ten typ opieki zdrowotnej jest przeznaczony głównie dla kobiet, a właściwie tylko dla kobiet. Drogie Panie, możecie tutaj uzyskać informacje w intymnych, kobiecych sprawach, np. jak postępować w przypadku antykoncepcji bądź ciąży. Podobnie, jak w przypadku W-ic, adres najbliższej poradni można uzyskać od GP albo pod numerem telefonu NHS. Kobiety mogą tam uzyskać również niektóre darmowe preparaty, jak środki antykoncepcyjne etc.

Bardzo istotną sprawą, o której każdy z nas powinien wiedzieć jest karetka pogotowia! Może ją wezwać każdy z nas w nagłym przypadku pod numerem telefonu 999. Ambulans ma obowiązek przyjechać na miejsce do kilkunastu minut od wezwania.

Jak umówić się na wizytę?

W celu umówienia wizyty lekarskiej z lekarzem pierwszego kontaktu tzw.GP (General Practitioner) należy najpierw zarejestrować się w rejonowym ośrodku zdrowia (Surgery).

Jest to zwykle najbliższa Ci przychodnia (adres w książce telefonicznej lub na stronie www.nhs.uk/localnhsservices - wpisując swój pełny kod pocztowy); czasami zdarza się, że nie przyjmują nowych pacjentów; w takim przypadku należy udać się do następnej przychodni.

Podczas rejestracji pielęgniarka zrobi z nami krótki wywiad dotyczący stanu naszego zdrowia, tzw. Check up. Należy podać informacje dotyczące:

1. Naszego zdrowia i przebytych chorób:

- zakaźnych: ( np. Rubeola-odra; Mumps-świnka; Chickenpox-ospa wietrzna; Measles-różyczka; Jaundice-żółtaczka; Tuberculosis (TB)-gruźlica; AIDS);
- Heart Disease (chorób serca);
- High Pressure (nadciśnienie);
- AIDS-testy na nosicielstwo są bezpłatne (oferują je każdej kobiecie spodziewającej się dziecka)

2. Adresu zamieszkania

3. Historii chorób w rodzinie

Następnie twoje dane zostaną wysłane do local Health Authority, skąd po kilku dniach otrzymasz swoją "NHS medical card", a wraz z nią "NHS number", czyli po prostu twój numer w tutejszej służbie zdrowia.

Wizytę lekarską umawiamy zwykle tego samego dnia, najlepiej telefonicznie o 8.30 rano; jeżeli wolimy to możemy osobiście. Zwykle jesteśmy przyjmowani tego samego dnia, ale czasami z powodu zbyt dużej ilości pacjentów musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wyznaczoną wizytę np. następnego dnia. Jeżeli nie możemy zjawić się u lekarza w wyznaczonym terminie musimy pamiętać o poinformowaniu o tym przychodni (najlepiej telefonicznie).

r e k l a m a

Przełom w nauce angielskiego,
niemieckiegp lub hiszpańskiego!

Skuteczna nauka słówek z nativ-speakerem!
Dzięki skutecznemu systemowi nauki
intuiLEARN będziesz przyswajać słówka
znacznie szybciej niż dotąd!
Zobacz...

Oto kilka pomocniczych słówek i zwrotów:

- alergia - allergy (jestem uczulona na… -I am allergic to…)
- astma - asthma (nie mogę złapać oddechu - I am breathless)
- badanie krwi - blood test
- badanie moczu - urine test
- biegunka - diarrhoea
- boli mnie noga - my leg hurts
- ból- pain
- gorączka - fever
- grypa - flu
- jestem w ciąży - I am pregnant
- kaszleć - to cough
- katar sienny - hay fever
- kichać - to sneeze
- mieć ból brzucha - to have stomach ache
- poparzenie słoneczne - sunburn
- poronienie - miscarriage
- przeziębienie - cold
- spuchnięty - swollen
- tabletki antykoncepcyjne - contraceptive pills
- udar słoneczny - sunstroke
- wymiotować - to vomit
- wyrostek robaczkowy - appendix
- wysypka - rash
- zapalenie ucha - ear infection
- zaparcie - constipation
- zatrucie pokarmowe - food poisoning
- zawroty głowy - dizzy (mam zawroty głowy - I am dizzy)

Zestaw pytań jakich możesz się spodziewać podczas wizyty w przychodni lekarskiej do pobrania ze stron:

- wersja w języku angielskim;
- wersja w języku polskim.

Aby otrzymać skierowanie do lekarza specjalisty musimy najpierw odbyć kilka wizyt u lekarza internisty (GP) chyba, że choroba zagraża bezpośrednio naszemu życiu (znany jest przypadek chłopaka, którego przez półtora roku oglądali różni (fachowcy) lekarze, a kiedy trafił wreszcie do właściwego cała kuracja trwała tydzień-i to wcale nie jest żart.

Gdzie szukać informacji o opiece medycznej w Anglii?

W Polsce informacji na temat opieki medycznej w udziela Narodowy Fundusz Zdrowia (www.nfz.gov.pl), w Anglii trzeba zwrócić się do:

Department for Work and Pensions and Overseas Benefits Directorate
Tyneview Park, Whitley Road, Benton
Newcastle Upon Tyne NE 98 1BA
tel. 0191 218 77 77

Przed wyjazdem do danego kraju polecamy zapoznać się z obowiązującym tam systemem ubezpieczeń zdrowotnych: - tutaj

"Jak się leczyć w Unii Europejskiej" - broszura przygotowana w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

"Polskie zdrowie w Unii Europejskiej" - informacja ze strony Ministerstwa Zdrowia

Drukuj Wydrukuj <<= Wstecz | Dalej =>>

:: MENU: Praca i życie w Anglii:
:: Praca w Anglii - rejestracja
:: Przed wyjazdem do Anglii
:: Poszukiwanie pracy w Anglii
:: Zasady zatrudnienia w Anglii
:: Zakwaterowanie w Anglii
:: Zasiłki w Anglii
=> Opieka medyczna w Anglii
:: Ubezpieczenia społeczne w Anglii
:: Konto w angielskim banku
:: Z lotniska do Londynu
:: Rezydent podatkowy w UK
:: Działalność gospodarcza w UK
:: Nauka angielskiego za darmo

Rejestracja on-line
podatku angielskiego
Abolicja
podatkowa
Ekspresowa realizacja
czeków angielskich
:: Zamów formularze

Zamów komplet formularzy do rozliczenia podatku z Anglii dla siebie lub znajomego wprost do skrzynki e-mail.

:: Kontakt z biurem
:: Polecamy książki
:: Przypomnij mi!

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę podaj nam swoje imię i e-maila oraz datę kiedy mamy Ci przypomnieć o Twoim rozliczeniu podatku! Z nami zawsze rozliczysz podatek z zagranicy czas!
:: Do pobrania
:: Partnerzy serwisu
Zobacz pełną listę naszych partnerów oraz jak zostać partnerem. Więcej...

:: Newsy z rynku pracy
13% zniżki dla kart:
13% zniżki na Twoje rozliczenie
Planeta Młodych
13% zniżki na Twoje rozliczenie
ISIC
13% zniżki na Twoje rozliczenie
EURO<26