Podatekangielski.pl - szybki i efektywny zwrot podatku z Anglii Strona główna Napisz do nas

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku angielskiego

Strona główna | Dodaj do ulubionych | Poleć stronę znajomemu | Praca u nas | Kontakt Poltax-RSS - zawsze pierwsze źródlo informacji

Dlaczego my? Procedura
zwrotu podatku
Jak wypełnić
druki?
Pobierz
formularze
Wylicz zwrot
kalkulator
Nie posiadasz
dokumentów?
Zamów
formy pocztą
Standardy
zwrotu podatku
Pytania
i odpowiedzi
Promocje
i rabaty
Nasza
prowizja
Zwrot podatku
z karty CIS

Rozpocznij zwrot podatku już teraz a otrzymasz zniżkę!

:: Aktualności
:: Wylicz zwrot podatku
:: Oferta biura Poltax
:: Bezpłatne poradniki
:: Oferty pracy
:: Newsletter

Zamów bezpłatny biuletyn z informacjami na temat zwrotu podatków, pracy i życia w Anglii, Irlandii, Holandii, innych krajów UE oraz USA. Więcej
r e k l a m a
:: Pytanie do eksperta

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie w sprawie zwrotu podatku w naszym systemie pomocy? Napisz do naszego eksperta podatkowego. Postaramy się Ci pomóc.
:: Dzwoń tanio do Polski
:: Angielski za darmo
Mamy dla Ciebie w prezencie darmowe ksiażki do nauki języka angielskiego. Pobierz je teraz za darmo wprost do Twojej skrzynki - tutaj...

Wiadomości z angielskiego i europejskiego rynku pracy

Poniższe wiadomości są również dostępne natychmiast po opublikowaniu w serwisie Podatekangielski.pl poprzez nasz kanał informacyjny RRS. Zobacz jak to działa...

Złoty środek na transfer pieniędzy do kraju

Zarabiasz na Wyspach? Wspierasz finansowo rodzinę w Polsce? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz bezpiecznie, szybko, tanio i wygodnie przesłać pieniądze do kraju? Pomożemy Ci wybrać najlepszy sposób przesłania pieniędzy do Polski.

Źródło: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl 17.09.2010

do góry

Zwrot podatku z Belgii - nowa usługa dla Polaków pracujących w Belgii

Biuro Poltax z myślą o Polakach pracujących w Belgii przygotowało serwis internetowy dzięku, któremu można pobrać druki podatkowe a następnie złożyć rozliczenie podatku z Belgii. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasza prowizja za rozliczenie podatku z Belgii jest najniższa na rynku. www.belgia.poltax.waw.pl

Źródło: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl 16.03.2009

do góry

Podatki za pracę w Wielkiej Brytanii: Zlikwidowano 10-procentowy próg podatku

Polacy pracujący zwykle w słabo opłacanych zawodach w Wielkiej Brytanii, będą musieli płacić dwa razy większy, 20-proc. podatek.

Rząd Gordona Browna zlikwidował najniższy, 10-procentowy próg podatku dochodowego, który płaciło 5,5 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii, w tym zdecydowana większość Polaków pracujących na ogół w słabo opłacanych zawodach. Teraz muszą płacić dwa razy większy, 20-procentowy podatek.

Dla Polaków tak drastyczne zwiększenie podatków to kolejny argument za tym, żeby przemyśleć powrót do kraju. W ciągu ostatniego roku funt brytyjski stracił na wartości aż 25 proc., a pensje w Wielkiej Brytanii nie idą w górę z powodu bardzo niskiej inflacji. Wyjeżdżając w 2004 roku, Polacy zarabiający 1 tys. funtów mogli je zamienić na 7 tys. zł, dziś nie mają nawet 5 tys. zł.

Z niedawnych badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych wynika, że w tym roku powrót do kraju planuje dwa razy więcej Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii i Irlandii niż w roku ubiegłym. Aż 12 proc. zadeklarowało chęć powrotu, podczas gdy w 2007 r. było ich jedynie 6 proc.

Ekonomiści nie wieszczą jeszcze masowych powrotów, wydarzenia w wielkiej Brytanii przybliżają je jednak. - Im więcej pojawi się takich przeszkód jak wyższe podatki czy słabnący funt, tym szybciej dojdzie do powrotów. Mogą je przyspieszyć także zachęty ze strony polskiego rządu, jak choćby abolicja podatkowa - mówi prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PricewaterhouseCoopers.

Źródło: Za dziennikiem "Polska" 21.04.2008

do góry

Rząd: Rodacy wracajcie, ale o ulgach zapomnijcie

Miały być zwolnienia z PIT, składek rentowych i emerytalnych, podatku od nieruchomości i preferencyjne kredyty dla powracających. Jest broszura rozdawana w kościołach i ambasadach oraz strona internetowa www.wracajdopolski.pl.

Efekty pracy trzydziestu ekspertów zatrudnionych przez premiera Donalda Tuska są mizerne. Kilkudziesięciostronicowa broszura "Poradnik dla reemigranta" będzie zawiera same banały. Znajdują się tam m.in. rady, jak założyć w Polsce firmę, ile kosztują nieruchomości w Polsce, za ile można wynająć mieszkanie, jak i gdzie najkorzystniej wziąć kredyt, gdzie złożyć i ile kosztuje wniosek o wydanie prawa jazdy. Poradniki mają być dołączone do polonijnych gazet i rozdawane w miejscach, gdzie często przebywają nasi rodacy.

Powstała również specjalna strona internetowa
www.wracajdopolski.pl. Emigrant znajdzie na niej te same informacje co w "Poradniku". Będzie mógł także za jej pośrednictwem zadać konkretne pytanie urzędnikom i w ciągu kilku dni uzyskać odpowiedź mejlem. Rząd rozważa również wykupienie m.in. w brytyjskiej prasie dużych, całostronicowych ogłoszeń nawołujących Polaków do powrotu.

Uświadomienie może jednak nie być wystarczającą zachętą do powrotu. Rząd Irlandii przez lata zabiegał o powrót swoich rodaków, wykupując ogłoszenia w zagranicznej prasie i uruchamiając portal internetowy. Dopiero gdy w latach 90. poprawiła się sytuacja ekonomiczna w tym kraju, emigranci zaczęli wracać.

Rząd Włoch w latach 60. i 70. miał jeszcze inny pomysł na ściągnięcie emigrantów - zainwestowane pieniądze w ojczyźnie były zwolnione z podatków. Z kolei emigranci chińscy nie musieli nostryfikować swoich dyplomów uzyskanych za granicą. Polscy imigranci nie mogą liczyć na takie zachęty. Politycy Platformy nagle uświadomili sobie, że ich wcześniejsze pomysły są nie do zrealizowania.

W tym roku powrót do kraju planuje co trzeci Polak przebywający w Wielkiej Brytanii i Irlandii. To jednak przede wszystkim skutek poprawiającej się sytuacji ekonomicznej w Polsce i słabego funta, który w ostatnim roku stracił wobec złotego czwartą część swojej wartości. Cud powrotów może się więc ziścić, tyle że bez udziału rządu.

Źródło: Za dziennikiem "Polska", Tomasz Rożek 18.04.2008

do góry

r e k l a m a

Polska-Austria: koniec podwójnego opodatkowania

Minister finansów Jacek Rostowski i wicekanclerz, minister finansów Austrii Wilhelm Molterer podpisali protokół dotyczący zmiany umowy między Polską a Austrią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Chodzi o zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania - z obecnej metody odliczenia proporcjonalnego - na metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że Polacy osiągający dochody w Austrii, nie będą płacić podatku w Polsce.

Donald Tusk po spotkaniu z wicekanclerzem powiedział, że umowa świadczy o tym, iż obydwa kraje potrafią szybko reagować na potrzeby zwykłych ludzi. Według premiera, jest to widoczny przykład tego, że zjednoczenie starego kontynentu przynosi korzyści wszystkim.

Protokół wejdzie w życie po jego ratyfikacji przez oba państwa. Jeśli protokół zostanie ratyfikowany w 2008 roku, nowe przepisy będą się odnosiły do dochodów osiągniętych w 2009 roku.

Źródło: PAP, IAR, pb/04.02.2008

do góry

Ułatwienia w udzielaniu kredytów Polakom zarabiającym za granicą

Ruszył nowy serwis Kredytwpolsce.pl, stworzony z myślą o Polakach pracujących za granicą, którzy poszukują kredytu, domu czy mieszkania w Polsce.

Dzięki Kredytwpolsce.pl polscy „emigranci” uzyskali łatwy dostęp do kredytów polskich banków. To duża oszczędność czasu i wygoda. Kredytwpolsce.pl współpracuje ze wszystkimi bankami, które obecnie udzielają kredytów dla Polaków pracujących za granicą - jest ich ponad dwadzieścia.

Klient Kredytwpolsce.pl wypełnia tylko jedną ankietę - resztą zupełnie za darmo zajmuje się Doradca, który przygotowuje najkorzystniejszą ofertę kredytu na zakup mieszkania lub domu, w razie potrzeby zaproponuje nieruchomość.

Doradcy Kredytwpolsce.pl maksymalnie upraszczają zaangażowanie po stronie Klienta. Pomagają w zorganizowaniu tłumaczenia dokumentów oraz w wypełnieniu wniosku kredytowego czy pozostałych formalności związanych z udzieleniem kredytu np. wycena nieruchomości czy sprawdzenie księgi wieczystej. Współpraca z Klientem odbywa się za pośrednictwem telefonu, e-maila lub poczty kurierskiej.

Dopiero ostatni etap - czyli podpisanie umowy kredytowej - wymaga osobistej i jedynej wizyty w Polsce. Klient może również wyznaczyć pełnomocnika np. członka rodziny z Polski do podpisania umowy kredytowej Więcej informacji: www.kredytwpolsce.pl.

Źródło: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl

do góry

Emigranci nie zapłacą podatku?

Jak dowiedział się dziennik "Polska", za kilka tygodni do Sejmu trafi rządowy projekt ustawy, który powstał na podstawie przedwyborczego programu Platformy Obywatelskiej "Powrót do domu".

Abolicja ma objąć wszystkie osoby, które od maja 2004 r. legalnie pracowały w tych krajach UE, z którymi Polska nie ma lub nie miała umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Polaków, dla których powrót do kraju łączyłby się z zapłatą ogromnego podatkowego haraczu - czytamy w gazecie. "Chcemy zwolnić z podatku nie tylko emigrantów z Wielkiej Brytanii, ale również Belgii, Holandii, Austrii i Finlandii" - wylicza poseł PO Krzysztof Lisek.

Po powrocie do kraju, Polacy będą musieli składać w urzędach skarbowych jednostronną deklarację zawierającą informacje, w jakim czasie pracowali w którymś z tych państw, i prośbę o umorzenie zaległych podatków. "Abolicja obejmie wszystkich. Nie będziemy sprawdzać, kto, ile i jak zarabiał, a jedynie to, czy pracował legalnie" - mówi "Polsce" poseł PO Jakub Szulc. Wracający z emigracji nie będą musieli udokumentować, ile zarobili za granicą, odpowiadać, czy zamierzają zostać w kraju oraz gdzie planują zainwestować zarobione pieniądze.

Źródło: PAP

do góry

Emigrantom będzie łatwiej ucieć od Polskiego fiskusa

Emigrantom zarobkowym łatwiej będzie uciec od polskiego fiskusa. W tym roku wielu z nich może już nie składać rocznych zeznań podatkowych w naszym kraju - mogli bowiem zyskać status zagranicznego rezydenta podatkowego.

Aby określić, czy należy się rozliczać z fiskusem w kraju, czy za granicą, nierzadko trzeba ustalić delikatną kwestię, gdzie podatnik ma "ośrodek interesów życiowych" -podkreślalą eksperci. Dzięki nowym przepisom dotyczącym tzw. rezydencji podatkowej łatwiej bowiem uciec z rozliczeniami za 2007 rok za granicę. Często trzeba przy tym jednak ustalić, czy podatnik bardziej jest związany z krajem, czy z zagranicą. - Urząd skarbowy interesuje się wtedy, czy np. za podatnikiem wyjechała za granicę rodzina. Staje się to istotne, gdy podatnik przebywa poza krajem dłużej niż 183 dni. Wówczas o jego rezydencji krajowej mogą przesądzać związki z krajem - w tym rodzinne. Gdy jednak podatnik zdecyduje się zabrać rodzinę za granicę - taki "ośrodek interesów życiowych" przenosi się razem z nim i wtedy nie musi rozliczać się w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracodawcą jest firma krajowa, czy zagraniczna. - Dla fiskusa ważniejsza jest rodzina niż praca - żartobliwie komentuje Jacek Bąjson, dyrektor w dziale podatkowym PwC.

Osoby, które zdecydują się na to, by całkowicie rozliczać się z podatków tylko za granicą, mogą uzyskać od zagranicznych władz tzw. certyfikat rezydencji podatkowej. Wtedy wystarczy zawiadomić polski urząd skarbowy na formularzu NIP-3. Zdaniem Jacka Bąjsona nie można jednak wykluczyć, że polskie władze skarbowe mogą zweryfikować taki dokument i sprawdzić, czy podatnik rzeczywiście przebywał poza krajem 183 dni albo czy rzeczywiście wiąże swoje życie z innym krajem.

Eksperci PwC przytaczają, że jednym z kryteriów uznania za związek z Polską może być kwestia pozostawionego w Polsce mieszkania.(...)

Źródło: Dziennik, 16.01.2008

do góry

Polacy zarabiający w państwach Unii będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia zapłacone za granicą

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłacone za granicą, rozliczając się z podatku dochodowego w Polsce.

Z dniem 30 listopada 2008 wchodzi w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej, a którzy w innym państwie zapłacili składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne będą mogli odliczyć składki na ubezpieczenia, rozliczając się z podatku dochodowego w Polsce. Dotyczy to osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, za granicą zapłaciły składki i nie mogły ich tam odliczyć.

Obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwalają na odliczenie składek wyżej wymienionym osobom. Trybunał uznał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą, ponieważ naruszają zasady: równości wobec prawa (różnicują sytuację podatników) oraz sprawiedliwości społecznej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisów podatkowych do treści wyroku.

Źródło: Gazeta Prawna Nr 217 (2087) czwartek, 8 listopada 2007r.

do góry

Ekspresowa realizacja czeków podatkowych

Dobra wiadomość dla Polaków pracujących za granicą. Firma Poltax uruchomiła nową usługę finansową Ekspresowa realizacja czeków podatkowych, która polega na szybkiej realizacji rządowych czeków podatkowych z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA. Biuro gwarantuje, że w ciągu 5 dni roboczych Klient otrzyma swoje pieniądze na konto bankowe lub przekazem pocztowym.

Rynek usług finansowych adresowanych dla Polaków w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy w Stanach Zjednoczonych ciągle rozwija się. Wiele firm odzyskujących podatki za pracę za granicą kończy swoją rolę na przesłaniu Klientowi czeku ze zwrotem podatku, zostawiając go z problemem. Podobnie postępują zagraniczne urzędy skarbowe, które wraz z decyzją o zwrocie nadpłaty podatku przesyłają podatnikowi czek. Klient ma duże problemy z szybkim zrealizowaniem swojego czeku, nie wspominając już o dużych kosztach takiej operacji.

Banki wiedząc, że można na tym nieźle zarobić pobierają za realizację czeku bardzo wysokie opłaty, sięgające czasami połowy wartości czeku. Czas oczekiwania na zrealizowanie czeku za pośrednictwem banku trwa nawet kilka tygodni a nawet miesiące. Niektóre z banków dodatkowo wymagają aby założyć u nich konto bankowe, za które również trzeba płacić. Firma Poltax wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ogromnej rzeszy Polaków pracujących za granicą uruchomiła nową usługę finansową "Ekspresowa realizacja czeków podatkowych", która polega na pewnej i szybkiej realizacji rządowych czeków podatkowych z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych (federalne lub stanowe). Poltax za jedyne 30 zł zrealizuje czek w 5 dni roboczych i wypłaci Klientowi pieniądze na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Klient podpisując umowę z firmą ma gwarancję, że otrzyma należne mu pieniądze w ekspresowym tempie i za rozsądną cenę - to pierwsza tego typu usługa na ciągle rozwijającym się rynku finansowym adresowanym dla Polaków pracujących i zarabiających za granicą.

Więcej informacji na temat nowej na rynku usługi znaleźć można odwiedzając serwis internetowy: www.czekipodatkowe.pl. Na powyższej stronie można obliczyć wysokość przelewu, zapoznać się z warunkami usługi oraz pobrać umowę.

Źródło: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl

do góry

W Wielkiej Brytanii podniesione zostały stawki Krajowej Płacy Minimalnej

Od 1 października 2007r. pracownicy w Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 22 lat powinni otrzymywać niemniej niż 5,52 funta za godzinę pracy, zamiast obowiązującej dotychczas 5,35.

Osoby młodsze, pomiędzy 18 a 22 rokiem życia powinny zarabiać minimum 4,60 funta, czyli o 0,15 funta więcej niż dotychczas, natomiast najmniejsza stawka dotyczy pracowników poniżej 18 roku życia, mogą się oni domagać płacy powyżej 3,40 funta za godzinę.

Źródło: Praca i Życie za granicą 2007-10-11

do góry

Polacy zarabiający w państwach Unii będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia zapłacone za granicą

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłacone za granicą, rozliczając się z podatku dochodowego w Polsce.

Z dniem 30 listopada 2008 wchodzi w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej, a którzy w innym państwie zapłacili składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne będą mogli odliczyć składki na ubezpieczenia, rozliczając się z podatku dochodowego w Polsce. Dotyczy to osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, za granicą zapłaciły składki i nie mogły ich tam odliczyć.

Obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwalają na odliczenie składek wyżej wymienionym osobom. Trybunał uznał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą, ponieważ naruszają zasady: równości wobec prawa (różnicują sytuację podatników) oraz sprawiedliwości społecznej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisów podatkowych do treści wyroku.

Źródło: Gazeta Prawna Nr 217 (2087) czwartek, 8 listopada 2007r.

do góry

Platforma Obywatelska zapowiada wstrzymanie kar za niedokonywanie opłat podatkowych dla Polaków pracujących w Anglii

Premier zapowiada wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polaków wracających z Wielkiej Brytanii, aby zachęcić Polaków do powrotu z zagranicy.

Donald Tusk zapowiada wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polaków wracających z Wielkiej Brytanii, aby zachęcić Polaków do powrotu z zagranicy. Eksperci podatkowi uważają, że objęcie taką amnestią tylko pracujących na Wyspach nie narusza konstytucyjnej zasady równości. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby objęcie abolicją wszystkich Polaków pracujących po 1 maja 2004 r. w krajach, z którymi umowa podatkowa przewiduje lub przewidywała metodę odliczenia proporcjonalnego jako sposobu unikania podwójnego opodatkowania.

Źródło: Gazeta Prawna, 2007-11-16, Ewa Matyszewska

do góry

Emigracja do Szkocji

Na rynku ukazała się nowa książka dla planujących wyjazd do Szkocji. Ten praktyczny poradnik jest skierowany do każdego, kto zamierza wyemigrować do Szkocji w celach zarobkowych i nie tylko. Do grona odbiorców autorka Agnieszka Iżycka zalicza też pulę Polonii, która już stawia pierwsze kroki podczas pobytu za granicą.

Poradnik ma na celu uświadomienie Polaków nt. realiów życia, z którymi przyjdzie im się zmagać po przybyciu na północ Anglii. Główne kwestie, które poruszono odnoszą się do informacji i zasad dotyczących takich spraw, jak wynajęcie mieszkania, poprzez szeroką gamę wiadomości przybliżających znalezienie pracy, umiejętne poradzenie sobie z formalnościami, a także zakup auta i nawet przesłanie pieniędzy do Polski.

Dodatkowo z książki dowiesz się: Jak działa system edukacji w Szkocji; Jak skutecznie szukać pracy i znaleźć taką, która Cię usatysfakcjonuje; Jak działa rządowa pomoc socjalna i dlaczego warto z niej skorzystać; Jak założyć własną firmę w Szkocji; Jak bez kłopotów kupić samochód; Co warto zwiedzić, czyli... turystyczny aspekt Szkocji oraz wiele innych zagadnień dzięki, którym będzie Ci znacznie łatwiej odnaleźć się w nowym świecie.Poradnik
"Emigracja do Szkocji" w formie e-booka wydało wydawnictwo Złote Myśli. Tutaj przeczytasz więcej na temat książki. Można tam pobrać darmowy fragment poradnika.

do góry

r e k l a m a

Fiskus wyśledzi zarobki Polaków za granicą

Wielu pracujących legalnie w Wielkiej Brytanii Polaków chciałoby wrócić do kraju, ale boi się urzędników skarbowych. Ci zaś zapowiadają, że będą się przyglądać dochodom rodaków nawet za granicą. Urzędnicy skarbowi dowiadują się o zagranicznych zarobkach w różny sposób. Najczęściej kontrolują je wtedy, gdy podatnik wraca do kraju i kupuje mieszkanie czy ziemię. Ponieważ pojawia się pytanie, skąd miał pieniądze, kontrola jest pewna. Do jej przeprowadzenia prowokują też donosy.

Polski fiskus wymienia też informacje z urzędami skarbowymi innych państw. Nasze Ministerstwo Finansów już złożyło pierwsze zapytania do władz skarbowych Wielkiej Brytanii za 2006r.

Tylko w Wielkiej Brytanii pracuje legalnie już prawie pół miliona Polaków. Do 1 stycznia 2007 r. każdy z nich, jeśli miał stałe miejsce zamieszkania w kraju, powinien płacić podatek dochodowy także w Polsce. Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że zrobił to tylko co piąty. Pozostali woleli nie ujawniać się i nie oddawać fiskusowi swoich oszczędności.

Prawo, które weszło po Nowym Roku, nie zwalnia z zapłaty podatku za poprzednie lata. Ktoś, kto zdecyduje się wrócić z zagranicy, powinien zatem złożyć zeznanie nie tylko za 2006r., lecz także, jesli tego nie zrobił wcześniej, za lata ubiegłe. Nie ma co liczyć na abolicję podatkową.

- Nie można premiować nierzetelnych podatników, gdyż w ten sposób podważa się zaufanie obywateli do istniejącego porządku prawnego. Takie działanie mogłoby także wywołać negatywne zachowania podatników w przyszłości - napisał wiceminister finansów Jacek Dominik w odpowiedzi na niedawną poselską interpelację Włodzimierza Karpińskiego z PO. - Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż aktualnie nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia abolicji podatkowej dla Polaków, którzy uzyskali dochody w Zjednoczonym Królestwie przed 1 stycznia 2007r. i jednocześnie nie dopełnili obowiązków podatkowych w Polsce związanych z ich rozliczeniem - stwierdził minister.

Od początku tego roku przy opodatkowaniu pieniędzy zarobionych w Wielkiej Brytanii obowiązuje metoda tzw. wyłączenia z progresją. Brytyjski dochód Polaka jest teraz opodatkowywany tylko na Wyspach. W Polsce nie jest on już w ogóle opodatkowany. Jeśli więc Polak zarabia tylko na Wyspach, w ogóle nie musi sobie zaprzątać głowy polskimi podatkami. To oczywiście korzystne dla podatników.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie nieuregulowana sytuacja podatków sprzed 2007r. - W dziedzinie prawa podatkowego zasada równości, o której mowa w art. 32 konstytucji jest uszczegółowiona przez art. 84 konstytucji, który ustanawia zasadę powszechności opodatkowania. Tymczasem abolicja podatkowa wprowadziłaby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, które zapłaciły należny podatek w terminie i osób, które tego nie uczyniły. Osoby korzystające z abolicji znalazłyby się w sytuacji szczególnie uprzywilejowanej. Taka regulacja naruszałaby więc wskazane wyżej konstytucyjne zasady równości - przekonuje minister Dominik. Przyznaje, że Ministerstwo Finansów nie posiada danych o liczbie Polaków pracujących w Zjednoczonym Królestwie, którzy nie dopełnili obowiązków związanych z rozliczeniem w Polsce dochodów osiągniętych za granicą.

Wedle niekorzystnych z punktu widzenia podatników, zasad (metoda odliczenia proporcjonalnego) nadal opodatkowane są u nas dochody Polaków zarabiających w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Rosji czy USA.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

do góry

PKO BP rusza do Anglii

Gigant się ocknął i zauważył potrzeby nowej emigracji. Jutro ogłosi, jak chce się zbliżyć do Polaków pracujących w Anglii.

PKO BP, największy polski bank detaliczny, przygotował strategię wejścia na rynek brytyjski. Wejścia z ofertą skierowaną do Polaków pracujących i mieszkających na Wyspach. Spóźnił się? Niekoniecznie.

Bank skieruje ofertę nie tylko do "swoich" klientów w kraju, ale także klientów polskiej konkurencji, którzy pracują na brytyjskim rynku. Zgodnie z enigmatycznymi zapowiedziami, PKO BP rozpocznie inwazję od oddziału w Londynie, ale nie wyklucza wejścia z własną ofertą detaliczną do Irlandii. PKO BP nie jest pierwszym polskim bankiem, który zapowiedział wyjście poza kraj w ślad za nową emigracją. Na Polaków pracujących w Irlandii "czyha" już BZ WBK, którego inwestorem strategicznym jest irlandzki Allied Irish Banks, więc polska spółka ma mocno ułatwione zadanie.

O Wyspach myśli poważnie Getin Bank.
- Chcemy być tam obecni przez nasze oddziały w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Oddział należącego do naszej grupy Open Finance w Irlandii jest już praktycznie gotowy do startu - chwali się Artur Wisa, rzecznik Getin Holding. Na funty ma również apetyt Expander, pośrednik finansowy. Potrzebuje jednak do tego inwestora będącego w stanie zapewnić mu dobry start na obcym rynku. W przypadku PKO BP, Wielka Brytania jest tylko elementem większej układanki.

Źródło: Puls Biznesu, 17-07-2007

do góry

Przełom w nauce angielskiego,
niemieckiegp lub hiszpańskiego!

Skuteczna nauka słówek z nativ-speakerem!
Dzięki skutecznemu systemowi nauki
intuiLEARN będziesz przyswajać słówka
znacznie szybciej niż dotąd!
Zobacz...

Rejestracja on-line
podatku angielskiego
Abolicja
podatkowa
Ekspresowa realizacja
czeków angielskich
:: Zamów formularze

Zamów komplet formularzy do rozliczenia podatku z Anglii dla siebie lub znajomego wprost do skrzynki e-mail.

:: Kontakt z biurem
:: Polecamy książki
:: Przypomnij mi!

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę podaj nam swoje imię i e-maila oraz datę kiedy mamy Ci przypomnieć o Twoim rozliczeniu podatku! Z nami zawsze rozliczysz podatek z zagranicy czas!
:: Do pobrania
:: Partnerzy serwisu
Zobacz pełną listę naszych partnerów oraz jak zostać partnerem. Więcej...

:: Newsy z rynku pracy
13% zniżki dla kart:
13% zniżki na Twoje rozliczenie
Planeta Młodych
13% zniżki na Twoje rozliczenie
ISIC
13% zniżki na Twoje rozliczenie
EURO<26