Podatekangielski.pl - szybki i efektywny zwrot podatku z Anglii Strona główna Napisz do nas

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku angielskiego

Strona główna | Dodaj do ulubionych | Poleć stronę znajomemu | Praca u nas | Kontakt Poltax-RSS - zawsze pierwsze źródlo informacji

Dlaczego my? Procedura
zwrotu podatku
Jak wypełnić
druki?
Pobierz
formularze
Wylicz zwrot
kalkulator
Nie posiadasz
dokumentów?
Zamów
formy pocztą
Standardy
zwrotu podatku
Pytania
i odpowiedzi
Promocje
i rabaty
Nasza
prowizja
Zwrot podatku
z karty CIS

Rozpocznij zwrot podatku już teraz a otrzymasz zniżkę!

:: Aktualności
:: Wylicz zwrot podatku
:: Oferta biura Poltax
:: Bezpłatne poradniki
:: Oferty pracy
:: Newsletter

Zamów bezpłatny biuletyn z informacjami na temat zwrotu podatków, pracy i życia w Anglii, Irlandii, Holandii, innych krajów UE oraz USA. Więcej
r e k l a m a
:: Pytanie do eksperta

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie w sprawie zwrotu podatku w naszym systemie pomocy? Napisz do naszego eksperta podatkowego. Postaramy się Ci pomóc.
:: Dzwoń tanio do Polski
:: Angielski za darmo
Mamy dla Ciebie w prezencie darmowe ksiażki do nauki języka angielskiego. Pobierz je teraz za darmo wprost do Twojej skrzynki - tutaj...

Konto w angielskim banku

Konto w angielskim banku podwyższa naszą wiarygodność w oczach pracodawców, ponieważ jeśli bank decyduje się na jego otwarcie, to robi to z pewnym kredytem zaufania, na którym opiera się również pracodawca. Poza tym przy dłuższym pobycie, takie konto staje się bardziej opłacalne, ponieważ nie ma dodatkowych opłat, które pojawiają się przy polskich rachunkach (choć zależy to od banku). Wygodniejsze jest też robienie zakupów z kartą płatniczą zamiast gotówki.

Z ofertami angielskich banków najlepiej zapoznać się jeszcze przed wyjazdem do Anglii, najlepiej przez internet. Dzięki temu na miejscu będzie można wybrać bank najlepszy dla siebie. Oceny możesz dokonać np. na stronie www.moneyextra.com.

Czym się kierować przy wyborze banku?

Podobnie jak w Polsce - zwracajmy uwagę na wysokość oprocentowania, opłaty związane z założeniem i prowadzeniem konta itp. Szukając banku, zwróćmy uwagę, czy któryś przypadkiem nie ma specjalnej oferty dla obcokrajowców albo dla studentów.

Banki, które mają już w swojej ofercie specjalną ofertę dla Polaków to: HSBC, Barclays, The Royal Bank of Scotland i Lloyds TBS. Zatrudniają polskich konsultantów, a nawet drukują ulotki w naszym języku. Upraszczają też procedury założenia konta. Bank HSBC walczy o klientów już w Polsce - aplikację złożyć można on-line jeszcze przed wyjazdem do Anglii. Do założenia konta w tym banku wystarczy tylko paszport - nie trzeba nawet potwierdzać adresu zamieszkania. Szerzej na temat angielskich kont dla Polaków piszemy niżej. Na ogół warunki takich kont są zdecydowanie bardziej dostępne, ale nie zawsze korzystne, bowiem np. darmowa usługa prowadzenia konta może zostać zastąpiona niskim oprocentowaniem.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem dla Polaków pracujących w Anglii jest konto bieżące, zwane w Polsce kontem debetowym, do którego dostajemy kartę płatniczą oraz możliwość zaciągnięcia debetu do kwoty określonej w umowie. Oczywiście założenie konta opłaca się tylko przy dłuższym pobycie, aczkolwiek nawet podczas np. 3 tygodni można otworzyć rachunek, bowiem zawsze bezpieczniej mieć pieniądze na karcie niż w portfelu.

Na końcu artykułu zamieściliśmy linki do najpopularniejszych banków w Anglii, zaznaczając, który z nich posiada specjalną ofertę przeznaczoną dla Polaków.

Jakie dokumenty należy mieć ze sobą zakładając konto w angielskim banku?

1. Dokument ze zdjęciem, a najlepiej dwa, potwierdzający tożsamość (paszport, międzynarodową legitymację studencką, międzynarodowe prawo jazdy).

2. Potwierdzenie adresu zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii (proof of adress): umowę najmu (tennancy agreement) albo akt własnościowy, opłacone na Twoje nazwisko oryginalne angielskie rachunki (utility bill) np. za prąd, telefon czy wodę, poświadczenia odprowadzania podatku lokalnego.

3. Bank może również wymagać zaświadczenia o wysokości zarobków (zależy na jaki rodzaj konta się zdecydujemy i jak bank to ocenia), albo rachunki z ostatnich miesięcy w celu potwierdzenia naszej wypłacalności. Jednak nie często się spotyka takie wymagania.

Jeżeli nie posiadasz ani umowy, ani rachunków radzimy poprosić pracodawcę o wystawienie na firmowym papierze potwierdzenia adresu zamieszkania, który powinien być skierowany do konkretnego banku. Musi znaleźć się w nim informacja, że osoba wymieniona z imienia i nazwiska, zamieszkała pod podanym adresem jest zatrudniona w danej firmie, oraz że wynagrodzenie będzie przelewane przez pracodawcę na rachunek określonego banku.

Z reguły bank wydaje tylko kartę bankomatową (cash card), za pomocą której nie można płacić w sklepie czy Internecie. Umożliwia ona tylko wyciąganie gotówki z bankomatu. O kartę debetową (debit card) i kredytową (credit card), którą można płacić w sklepie, można ubiegać się w zależności od banku dopiero po 3 lub 6 miesiącach. Warunek - regularne wpływy na konto i nienaganna historia rachunku (brak ujemnego salda na koncie).

I ostatnia uwaga - to, że w jednym banku nie było możliwe otwarcie konta na podstawie posiadanych dokumentów nie oznacza, że na ich podstawie nie uda się go otworzyć i jeszcze otrzymać karty debetowej w innym. Warto więc dobrze zapoznać się z wymaganiami okolicznych placówek bankowych, gdyż zwykle różnią się one od siebie.

r e k l a m a

Angielskie konto skrojone na Polaka

Zaczęła się ostra rywalizacja o portfele naszych rodaków pracujących na Wyspach.

Inwazje Polaków na Wyspy Brytyjskie dostrzegły wreszcie miejscowe banki. O pieniądzach naszych rodaków zaczynają bić się tacy potentaci jak HSBC, Barclays, Royal Bank of Scotland i Lloyds TBS. Zatrudniają polskich konsultantów, a nawet drukują ulotki w naszym języki. Upraszczają też procedury założenia konta.

Polskie banki również nie próżnują niedawno mBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Londynie - a w 2008 roku planuje uruchomić ich więcej. Tutaj przeczytasz więcej na temat placówki mBanku w Londynie.

Jedną z pierwszych instytucji, która zauważyła falę emigrantów zarobkowych był Barclays. W dużych skupiskach Polonii, chociażby w dzielnicy Ealing w zachodnim Londynie, w oddziałach tego banku pracują już nawet Polacy. W tej chwili szukamy ośmiu doradców ze znajomością języka polskiego do kolejnych placówek - mówi dyrektor Danny Reardon z Barclays odpowiadający za relacje z klientami z południowej Anglii.

Śladem tego banku szybko podąża konkurencja. - Język polski? Nasi pracownicy uczą się podstawowych zwrotów, zaś ulotki i formularze są dwujęzyczne - mówi Marc Cockburn, szef bankowości detalicznej Lloyds TBS na Szkocję.

I nie ma w tym nic dziwnego. Tylko w pierwszej połowie tego roku Lloyds TBS w całej Wielkiej Brytanii otworzył ponad 25 tysięcy kont dla Polaków. - Pracujemy obecnie nad kompleksowymi rozwiązaniami dla tej grupy klientów - zdradza Amy Waldome z biura prasowego Lloydsa. Powód? - Jesteśmy w tyle za konkurencją, zwłaszcza bankiem Barclays - przyznaje.

Również Royal Bank of Scotland, najstarszy bank w Wielkiej Brytanii, kilka tygodni temu ogłosił, że szuka pracowników do tworzenia produktów bankowych dedykowanych specjalnie Polakom. I choć na razie nie ujawnia, co konkretnie zamierza zaoferować naszym rodakom, to nie ulega wątpliwości, że tak jak i w innych brytyjskich bankach konieczne będzie uproszczenie procedur związanych z założeniem konta.

Minimum formalności jest już w HSBC. W dodatku bank ten stara się ubiec konkurencję i o klientów walczy już w Polsce. - Dla Polaków przygotowaliśmy konto o nazwie "Passport", na które można złożyć aplikację on-line jeszcze przed wyjazdem do Anglii - informuje Tim Pie z biura prasowego HSBC. Do założenia konta w tym banku wystarczy tylko paszport - nie trzeba nawet potwierdzać adresu zamieszkania. W HSBC przyjazna jest nawet infolinia - zawsze możemy być przełączeni do mówiącego po polsku konsultanta.

Analitycy nie mają wątpliwości. Rywalizacja o polskich klientów dopiero się zaczyna. Na Wyspach pracuje już pół miliona naszych rodaków. I wiele wskazuje na to, że liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

5 funtów - tyle kosztuje najtańszy przelew z brytyjskiego banku do Polski;
0% - wynosi prowizja za wydanie karty kredytowej w Royal Bank of Scotland;
0% - wynosi prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą dla posiadaczy Konta<30 w BZ WBK.

Adresy internetowe największych banków w Anglii:

Bank of Scotland - http://www.bankofscotland.co.uk/
The Royal Bank of Scotland - http://www.rbs.co.uk/default.htm (oferta dla Polaków)
NatWest - http://www.natwest.com/
Barclays - http://www.barclays.co.uk/ (oferta dla Polaków)
Abbey National - http://www.abbey.com/
HSBC - http://www.hsbc.co.uk/1/2/ (oferta dla Polaków - zobacz)
Halifax - http://www.halifax.co.uk/home/index.shtml
Lloyds - http://www.lloydstsb.com/ (oferta dla Polaków)
Clydesdale Bank - http://www.cbonline.co.uk/

Konto internetowe możesz założyć w:

Alliance & Leicester - http://www.alliance-leicester.co.uk/home/index.asp
Smile - http://www.smile.co.uk/
First Direct - http://www.firstdirect.com/

Najlepsze polskie banki internetowe - zobacz tutaj.

Drukuj Wydrukuj <<= Wstecz | Dalej =>>

:: MENU: Praca i życie w Anglii:
::
Praca w Anglii - rejestracja
:: Przed wyjazdem do Anglii
:: Poszukiwanie pracy w Anglii
:: Zasady zatrudnienia w Anglii
:: Zakwaterowanie w Anglii
:: Zasiłki w Anglii
:: Opieka medyczna w Anglii
:: Ubezpieczenia społeczne w Anglii
=> Konto w angielskim banku
:: Z lotniska do Londynu
:: Rezydent podatkowy w UK
:: Działalność gospodarcza w UK
:: Nauka angielskiego za darmo

W materiale wykorzystano artykuł "Angielskie konto skrojone na Polaka" Pana Tomasz Dominiaka, który ukazał się 31-07-2006 w gazecie "Dziennik".

r e k l a m a

Przełom w nauce angielskiego,
niemieckiegp lub hiszpańskiego!

Skuteczna nauka słówek z nativ-speakerem!
Dzięki skutecznemu systemowi nauki
intuiLEARN będziesz przyswajać słówka
znacznie szybciej niż dotąd!
Zobacz...

Rejestracja on-line
podatku angielskiego
Abolicja
podatkowa
Ekspresowa realizacja
czeków angielskich
:: Zamów formularze

Zamów komplet formularzy do rozliczenia podatku z Anglii dla siebie lub znajomego wprost do skrzynki e-mail.

:: Kontakt z biurem
:: Polecamy książki
:: Przypomnij mi!

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę podaj nam swoje imię i e-maila oraz datę kiedy mamy Ci przypomnieć o Twoim rozliczeniu podatku! Z nami zawsze rozliczysz podatek z zagranicy czas!
:: Do pobrania
:: Partnerzy serwisu
Zobacz pełną listę naszych partnerów oraz jak zostać partnerem. Więcej...

:: Newsy z rynku pracy
13% zniżki dla kart:
13% zniżki na Twoje rozliczenie
Planeta Młodych
13% zniżki na Twoje rozliczenie
ISIC
13% zniżki na Twoje rozliczenie
EURO<26